červen 2024

11.7.2024

SLAVÍME DEN DĚTÍ

S dětmi jsme si povídali, jak si takový den představují. A co všechno se mohou děti naučit od dospělých. Poté jsme si říkali jak doma a s čím rodičům můžeme pomoci. Kdo je dítě a kdo dospělý. Připomněli jsme si krtkovo srdíčkové pravidlo, které nám říká: „Ve třídě se máme rádi a jsme velcí kamarádi. Hračky si vždy půjčujeme a se všemi se zasmějeme“. Někdy nás může i kamarád rozzlobit, nebo se s ním můžeme nepohodnout, ale nesmíme si kvůli tomu ubližovat.

Svátek jsme si užili na zahrádce. Pro děti jsme měli připravené soutěže jako chytání rybiček na udičku, kelímky, kočičky. Po úspěšném splnění disciplín dostaly děti za odměnu popkorn i sladkou odměnu.

V rámci výtvarné výchovy si děti vyrobily zmrzliny. Na připravenou čtvrtku jsme přilepili šablonu kornoutu a poté jsme použili papírovou ruličku s bublinkovou folií jako razítko, které jsme namočili do temperové barvy a vytvořili tak kopeček zmrzliny.

Naučili jsme se básničku:

Dneska slaví děti svátek,

Je tu křik a trochu zmatek.

Všichni se dnes veselí,

Nikdo není v posteli.

Dovádí se, tancuje,

hudba k tomu zahraje.

 

DĚLÁME POKUSY

Tento týden pro nás byl ve znamení pokusů a zkoumání. Stali se z nás badatelé a pozorovaly jsme, co se stane…

  • když necháme namočené vajíčko přes noc v octě
  • když do plastové lahve nalijeme ocet, na hrdlo lahve natáhneme balónek, do kterého jsme nasypaly jedlou sodu a pozorujeme, jak se balónek sám nafoukl
  • když na talířek vedle sebe narovnáme barevné Skittles bonbonky, vlijeme k nim vodu, díky tomu se uvolňuje barvivo a nám se vytvořila barevná duha.
  • když do sklenice nalijeme vodu, přidáme cukr, zamícháme a po vložení vajíčka pozorujeme, že je vajíčko nadnášeno a vlastně plave.
  • když třením nafouknutého balónku o vlasy vytváříme statickou elektřinu a vlasy na hlavě elektrizují
  • když jsme do kamenné formy ve tvaru lávy nalili vodu, přidali olej, červené barvivo a šumivou tabletu

Naučili jsme se básničku

My jsme velcí šikulové,

poznáváme celý svět,

s pokusy je velká psina,

budem o nich vyprávět.

Tento týden nás s pokusy moc bavil a společně jsme si jej užili 😊

 

DOPRAVNÍ PROSTŘEDKY

Další týden jsme se věnovali dopravním prostředkům. S dětmi jsme si povídali, jakým dopravním prostředkem jezdí do školky… Opakovali jsme, co jezdí po silnici, co po kolejích, co létá ve vzduchu a pluje po vodě.

Naučili jsme se krátkou říkanku s pohybem

To je ale prima den,

dnes poletím letadlem,

poletím až do Afriky,

natrhám tam sladké fíky.

Skládali jsme puzzle dopravních prostředků, dále děti párovaly pexeso dopravních prostředků.  Zaměřili jsme se rovněž na sluchové vnímání, kdy každé dítě dostalo obrázek  dopravního  prostředku a jeho název poté   roztleskávalo ve slabikách.

Při pohybových aktivitách jsme využili hru s kroužky, kdy místo odebrání kruhu si děti zaparkovaly do kroužku některý z dopravních prostředků.

V rámci výtvarné výchovy si každé dítě vytvořilo vagony k lokomotivě obtisknutím houbičky na mytí nádobí  s temperovými barvami.

 

BAVÍME SE DIVADLEM

S dětmi jsme si povídali, jaká divadla známe a dále také co si do divadla oblékáme. Na jednotlivých obrázkách jsme si ukazovali, jak to v divadle probíhá a jak se v divadle chováme. Zbylou část týdne jsme si představili a následně zahráli pohádku o Veliké Řepě a o Červené Karkulce. Děti se tak vystřídaly v různých rolích.

Naučili jsme se básničku:

To jsou ruce, to prstíčky,

Zavřeme je do pěstičky.

Ťuky, ťuky na vrátka.

To je pěkná pohádka.

V rámci výtvarné výchovy jsme tvořili hlavu vlka a to na předtištěnou čtvrtku s Červenou Karkulkou obtiskli ručičku dětí, která byla natřena černou temperovou barvou. Následně jsme dodělaly vlkovi zuby a nalepili oči.

květen 2024