Listopad 2022
Zvířátka i ptáčci, zima se jim vrací
Naučili jsme se krátkou říkanku – KRMÍTKO:
Mrzne, sněží, to to zebe,
hodně sněhu spadlo z nebe.
Ptáčkové teď starost mají,
jak potravu obstarají.
Povídali jsme si, kteří ptáčkové nás opouštějí a odlétají za teplem. Jak se staráme o ty, kteří tu s námi zůstávají přes zimu. Nezapomněli jsme ani na zvířátka a vyprávěli jsme si, jak se oni chystají na zimu a jak jim můžeme pomoci. Děti si zopakovaly i počítání. Podle připraveného seznamu (ovoce, zelenina, kaštany, žaludy…) připravovaly bedýnky pro zvířátka.
V rámci výtvarné výchovy jsme z lékařských špachtlí vyráběli krmítko pro ptáčky, které jsme nalepili na barevný papír. Ptáčka si děti vybarvily pomocí houbičky a temperových barev a přilepily na krmítko, kam jsme nasypali zrní a přilepili.
Na Svatého Martina
V tomto týdnu jsme s dětmi netrpělivě za okny vyhlížely sníh ale bohužel, Martin nám žádný nepřinesl. To nám ale nevadilo, i tak jsme si s dětmi týden užily.
Přečetli jsme si legendu o Sv. Martinovi, seznámili jsme se s pranostikami, které se k tomuto svátku vztahují, a vysvětlily jsme si jejich význam.
Povídaly jsme si o tom, že Martin tím, že žebrákovi daroval svou půlku pláště, vlastně udělal dobrý skutek a žebráka zachránil. Děti také vyprávěly, jak, komu a s čím doma pomáhají.
Při výtvarné činnosti si děti vyrobily pomocí šablon, dřívka a vlny, bílého koně, kterého nazdobily vystřiženými sněhovými vločkami.
Naučily jsme se básničku:
Už Martin na bílém koni,
už zase přijíždí k nám.
Vesele podkovy zvoní,
jede k nám zas bílý pán.
Rozmary počasí
Po ranním přivítání v kroužku, jsme si s dětmi povídaly o tom, jaká máme roční období a jaké je pro ně charakteristické počasí a co je to vůbec počasí. Protože venku za oknem zrovna pršelo, učily jsme se s dětmi lehkou a krátkou básničku:
Dešťové kapičky,
dostaly nožičky,
běhaly po plechu,
dělaly neplechu.
Tato básnička nás provázela celý týden.
V úterý jsme si opakovali básničku a v rámci předmatematické přípravy děti počítaly blesky, kapky a sněhové vločky. Každý si hodil herní kostkou, spočítal puntíky na kostce a podle toho přinesl kapky, vločky apod.
Ve středu jsme oblékly teplé rukavičky. Na palčáky vystřižené ze čtvrtky děti štětičkami „ťupaly“ barvou různé ornamenty dle vlastní fantazie, menší děti podle předkresleného vzoru.
V pátek si děti z obrázků různého oblečení vybíraly dle zadání ty oděvy, které by si oblékly v zimě, v létě apod. Potom si z barevného papíru natrhaného na kousky každý vyzdobil holinku – kousky papíru nalepil na holinku namalovanou na čtvrtce.
Ten dělá to a ten zas tohle
Naučili jsme se krátkou říkanku – ČÍM CHCI BÝT:
Jen abyste věděli,
budu taky dospělý.
A mám jedno velké přání,
vybrat správné povolání.
Tento týden jsme si povídali o povoláních, profesích, zaměstnáních na tématu „Až já budu velký/á, bude ze mne….?“ Každý rodič má nějaké povolání, zeptali jsme se dětí, jestli vědí, co jejich rodiče dělají. Proč musíme chodit do práce. Pomocí obrázků jsme se učili názvy jednotlivých zaměstnání. Děti si zahrály na pošťáka. Ve třídě jsme si z obrázků domů vytvořily ulici a do každého domu musely děti správně doručit dopis. Další den byly děti popeláři a třídily odpad do tří popelnic podle barvy. Nezapomněli jsme ani na povolání lékaře, kdy děti pracovaly i s obvazem a jiným dětským lékařským náčiním.
V rámci výtvarné výchovy si děti zahrály na zedníka. Poslechly si pohádku „ O třech prasátkách“ a každé dítě si potom vyrobilo/postavilo svůj domeček pro prasátko. Na výrobu domku jsme použili seno, lékařské špachtle a vystřihané cihly z červeného papíru.