ZVÍŘÁTKA A PTÁČCI, ZIMA SE JIM HLÁSÍ
Tento týden jsme začali povídáním o tom, kteří ptáčkové nás na zimu opouštějí a odlétají do teplých krajin, a kteří u nás zůstávají. Na obrázcích jsme si je ukázali a všechny jsme je pojmenovali. Také jsme si povídali, co pro ně a další zvířátka v zimě můžeme udělat, ukázali jsme si na obrázcích krmítka a krmelec v lese, kam nosíme ovoce, zeleninu, žaludy, kaštany…) Při společných procházkách jsme s dětmi do blízkého krmítka nosili zrní a ptáčky venku pozorovali.
V ranním kroužku děti podle své fantazie do papírových bedýnek vkládaly obrázky dobrot, které se pro zvířátka na zimu hodí.
Při výtvarné činnosti jsme si vyrobily ptáčka v podzimním listí. Na papírový talířek jsme tupovací metodou nabarvily listí, na které jsme nalepily ptáčka a domalovaly větvičku.
Celý týden nás provázela básnička:
Kdo se chystá do světa,
před zimou pryč odlétá?
Čáp i malá vlaštovička,
pospíchají do teplíčka.
ROZMARY POČASÍ
Tento týden jsme za okny pozorovali měnící se počasí, kdy občas svítilo sluníčko, občas pršelo, foukal vítr, ze stromů padalo listí a příroda se pomalu začala chystat na zimu, která brzy přijde.
Povídali jsme si, jaké oblečení nosíme v létě, na podzim když prší a ochladí se, v zimě když padá sníh a my jdeme třeba bruslit nebo sáňkovat.
To jsme trénovali na papírových postavičkách, které jsme podle dané příležitosti oblékali.
Při výtvarné činnosti jsme trénovali jemnou motoriku, a děti si na čtvrtku vylepily pomocí natrhaného barevného papíru mrak, ze kterého prší.
V tomto týdnu se naučili básničku:
Volám Tě sluníčko, haló, haló,
tepla je na světě málo, málo,
vylez a rozežeň mraky, mraky,
a já Ti pomůžu taky, taky.
MARTIN NA BÍLÉM KONI
V novém týdnu nás čekalo opravdové zimní téma a s tím snad i první sníh, který jsme s dětmi netrpělivě za okny vyhlíželi. Přečetli jsme si krátkou legendu o svatém Martinovi a pranostiky, které se k tomuto vztahují, povídali jsme si o tom, jak se příroda v zimě změní a jak pomáháme zvířátkům, když se krajina schová pod sněhem a zvířátka si nemůžou sami opatřit potravu. Na obrázcích jsme si ukázali dobroty jako je svatomartinská husa, rohlíčky, nebo svatomartinské víno, a to jsme skládali v podobě puzzle a hráli pexeso.
V kroužku si děti jako šikovní kováři okovaly koňská kopýtka a při výtvarné činnosti, si na čtvrtku pomocí křídy podkovu vybarvily.
Tento týden nás provázela básnička:
Na svatého Martina,
krajina už usíná.
Pospíchejte milí zlatí,
než se první snížek ztratí.
Jenom Martin na koni, určitě ho dohoní.
TEN DĚLÁ TO A TEN ZAS TOHLE
Další týden jsme si povídali o povolání a děti nám řekly, čím by chtěly být, až vyrostou. Také jsme si povídali o tom, co dělají rodiče, a na obrázcích jsme si jednotlivé profese ukazovali. Vzali jsme si doktorský kufřík a pojmenovali si, co ke své práci potřebuje paní doktorka, a díky obrázkům jsme si řekli, co potřebuje – např. automechanik, zedník, paní učitelka nebo třeba zahradník.
Při rozumové činnosti jsme si zahrály na pošťáka. Děti si oblékly pošťáckou čepici a kabelu, do které si umístily dopisy a ty měly doručovat do jednotlivých domů. Dopis, který měl shodný obrázek s domečkem,, ke kterému patřil.
Při pohybové činnosti si děti zahrály na hokejisty a vyzkoušely si, jaké to je dávat góly do branky.
S dětmi jsme si zahráli na cukráře. Vylepily a ozdobily si papírové dortíky. Na barevný papír, kde byl předkreslený kornout, si děti nalepily čtvrtku jako kopec šlehačky a tu si pomocí krepového papíru nazdobily.
Celým týdnem nám provázela krátká básnička:
Čím chci být?
Jen abyste věděli,
budu taky dospělý.
A mám jedno velké přání,
vybrat správné povolání.