leden

14.2.2022

leden 2022

ZIMA KRALUJE
Básnička:
Zima, zima, zimička,
hází bílá peříčka.
Děti si je chytají,
koule si z nich dělají.

Děti hned první den po vánocích věděly, že máme roční období zimu. Poznaly ji také na obrázku ze všech čtyř období. Venku jsme pozorovali zamrzlé louže, i náš rybníček za školkou a vyzkoušeli jsme si, jak se led mění zase ve vodu, když jej zahřejeme. Travičku před školkou nám paní zima namalovala na bílo, a pod nožičkama nám zpívala zimní písničku. Na obrázcích jsme poznávali zimní sporty jako je bobování, sáňkování, bruslení apod. Zopakovali jsme si jak se teď v zimě oblékat. Na kruh jsme si donesli lehké oblečení spolu se zimním, a děti měly za úkol říci, jestli by si dané oblečení oblékly ven v zimně nebo v létě. Samozřejmě jsme si zimní oblečení vyzkoušeli na ručičkách. Jestli Nám ruce oblečení zahřívá, nebo ne.
Vyrobili jsme si zimní okénka a to hned dvě. Děti se rozdělily do dvou skupin, vzali si bílé voskovky a kreslili na bílý papír. Potom jsme začali čarovat modrými vodovými barvami, a tak nám vzniklo okno, na které malovala paní zima. Bílé proužky tvrdého papíru jsme potřebovali na okenní rám, přidali jsme kliku, a zimní okno nám vyzdobilo zimní nástěnku.
Čeho se dotkne paní zima, to zmrzne. A právě to jsme si vyzkoušeli na hře, kde jeden kamarád byl zima, a koho se dotkl, ten zmrzl, tedy zůstal stát.
ZIMNÍ SPORTY

Další zimní týden jsme věnovali sportu a zimním radovánkám. Povídali jsme si, jakým sportům se můžeme v zimě věnovat, jaké sportovní náčiní k jednotlivým sportům potřebujeme a neopomněli jsme zdůraznit ani dodržování bezpečnostních pravidel při sportu nejen v zimě.
Po úvodním povídání děti přiřazovaly kartičky sportu k odpovídajícímu sportovnímu náčiní, stejně tak postupovaly i na pracovních listech, kdy čárou sportovní náčiní spojovaly se správným sportem, na dalším PL obrázek sportovce k jeho stínu.
Zpívali jsme písničku:
Melodie „Pec nám spadla“

Když je venku všude bílo,
můžeme jít sportovat.
V zimě nám svět krásně září,
tak se pojďme koulovat.

I v rámci ranního cvičení jsme si ve třídě zasportovali – děti lyžovaly (lyže jsme vyrobili z kartonu a papírových krabiček od kapesníčků), zahrály si hokej (zakoupili jsme dětem plastové hokejky a puky) a vyzkoušely si nejen střílení gólů, ale i roli hokejového brankáře.
Spousta radosti byla i při výtvarné činnosti – tak trochu jsme vykouzlili modré bubliny (smícháním temperové barvy, saponátu na nádobí a vody). Na nabublanou misku si děti lehce přikládaly bílou čtvrtku, obtisknuté bubliny připomínaly zamrzlou ledovou plochu. Bruslaře si děti vybarvily houbičkou temperovými barvami dle svého výběru, na obličej jsme nalepili fotky dětí.

PREVENCE A NEMOCI
Pohybová básnička:

Co nožičky dovedou? Třeba hodně zadupou.
Potom jen tak vyskočí,
Ve dřepu se pokrčí.
Napodobí zvířátka, chodí jako káčátka.
Jak se chráníme před bacily? To je pro nás v Boně už teď jednoduchá otázka. Každý den si nejen několikrát umýváme ručičky, ale také papáme hodně ovoce a zeleniny, jíme samé zdravé papání, a také si myjeme celé tělíčko a čistíme zoubky. Měli jsme dva obrázky, kde se na jednom zoubek krásně usmíval, na druhém obrázku jsme viděli zoubek smutný s kazem. Kolem obrázků jsme měli obrázky s různým jídlem a pitím. Úkol byl jasný. Přiřadit jídlo k zoubku zdravému, a nezdravé jídlo k tomu s kazem. Děti si potom na pomůcce vyzkoušely jak se správně zoubky čistí.
Jeden den k nám přišla paní doktorka, která nám ukázala jak se postarat o různá zranění. Také jak vypadá taková prohlídka u lékaře. Naše statečné děti se vůbec nebály, nic je nebolelo a za odměnu dostali lék (bonbonek).
Protože na baciláky je také dobré pít hodně čaje, vyrobili jsme si hrníček na čaj. Na menší čtvrtku jsme nejdříve vodovými barvami namalovali vzor hrníčku. Poté jsme ho srolovali, nalepili na bílou čtvrtku, a domalovali ouško. Přilepili jsme pytlíček čaje a výrobek nám zdobí naší nástěnku.
Samozřejmě jsme celý týden sportovali, protože naše básnička nám dobře poradila:

Kdo si dělá rozcvičku, ten je zdravý jako rybka.
Ten má dobrou kondičku, nesklátí ho žádná chřipka.

prosinecúnor