Ovoce a zelenina
První srpnový týden jsme podle obrázků poznávaly ovoce a zeleninu. Řekli jsme si, co vše můžeme vypěstovat doma na zahradě a které ovoce potřebuje hodně sluníčka, proto se k nám dováží z cizích zemí. Povídali jsme si také o tom, jak moc je pro nás ovoce a zelenina důležitá, protože obsahuje spoustu vitamínů, které potřebujeme, abychom byli zdraví.
Třídili jsme kartičky s obrázky na ovoce a zeleninu, povídali si, co roste na stromě, na keři, co pěstujeme na záhonku nebo přímo v zemi.
Děti s nadšením vyprávěly, co pěstují doma na zahradě a jaké dobroty si z ovoce a zeleniny můžeme uvařit, upéct nebo zavařit jako kompot, což jsme si hned vyzkoušeli (do šablony sklenice jsme přikládaly obrázky jablíčka, hrušky nebo švestky).
Indiánské léto
V tomto prázdninové týdnu jsme si hrály na indiány.
Dozvěděli jsme se, jak žijí, ukázali jsme si, jak vypadají, že se živí lovem bizonů a divé zvěře, aby uživili svůj kmen. Na fotkách děti viděly, jaké obleky na sobě nosí a že malování na obličej indiáni považovali za nutné odlišení se od zvířat. Každý kmen měl své barevné značky. Nutnou součástí každého indiána byla indiánská čelenka, kterou zdobila barevná pérka.
V kroužku jsme v rámci rytmiky vytleskávali různá slůvka spojená s indiánskou tématikou.. IN – DI – ÁN, BI – ZON…
V rámci výtvarné činnosti jsme si s dětmi pomocí barevného papíru a peříček čelenku vyrobili a tu jsme používali při ranní rozcvičce, při které jsme se naučili indiánský tanec.
Naučili jsme se básničku:
Indiáni, ti se mají,
celý den si jenom hrají.
Skáčou hejsa, hopsasa,
chytají se do lasa.
Potom vlezou do vigvamu,
zavolají na svou mámu:
„Mámo, mámo, máme hlad“,
snědí vlka a jdou spát.
MOJE HRAČKA
Tento týden jsme si povídali o hračkách.
Děti si v pondělí přinesly z domova svoji oblíbenou hračku, kterou nám v ranním kroužku představily, ukázaly nám, jak si s hračkou hrají, jakou má barvu, z jakého je materiálu a kde v pokojíčku má své místo.
Mluvili jsme také o tom, že musíme na hračky dávat pozor a hezky se k nim chovat a když si s hračkami pohrajeme, vždy je uklidíme na své místo.
V kroužku jsme si zahrály tzv. Kimovu hru, díky které děti trénují soustředění a zrakovou paměť. Dítě má před sebou nějaký počet hraček a musí si je zapamatovat. Poté se otočí zády a jedna hračka zmizí. Když se podívá zpět, řekne, která hračka zmizela. Všem, i těm nejmenším dětem, to moc šlo a všichni vždy dokázali hračku poznat.
Při výtvarné činnosti jsme si vyrobili prstovou hračku – loutku. Děti dostaly na čtvrtce nakreslenou panenku nebo kašpárka, kterou si tupovací metodou dle své fantazie vybarvily. V místě nohou jsme vystřihli otvor pro prsty a děti si s loutkou vyhrály.
Naučili jsme se básničku:
Ať jsi, kdo jsi, pojď si hrát,
hračka je náš kamarád.
Panenka, míč, kostičky,
patří do své poličky.
Když si zrovna nehraji,
hezky si tam spinkají.
PIRÁTSKÝ TÝDEN
Naučili jsme se krátkou básničku na rozehřátí:
Hej, hou, hej, hou,
Už piráti jdou.
Copak to tu vyvádí?
Se žraloky dovádí.
Konec prázdnin jsme zakončili pirátským týdnem. Přečetli jsme si vzkaz v lahvi, ve kterém bylo napsáno, jak celý týden prožijeme a jaké úkoly máme splnit. Děti skládaly puzzle různých tvarů (námořník, pirát, truhla, kotva…). Zahráli jsme si spoustu her jako například záchrana tonoucího námořníka, která spočívala v hodu záchranným kruhem na cíl, rybolov s magnetem, chůze, běh a lezení dle písně. Děti hodně zaujala relaxace, kdy si lehly na koberec, zavřely oči a poznávaly, jaké zvuky zvířátek slyší (opice, lev, papoušek….)
V rámci výtvarné výchovy si děti vyrobily pirátskou čepici. Ve středu přišly v pirátském oblečení a bylo pro ně na zahradě připraveno hledání pokladu. V truhle děti našly spoustu dobrot. Rozloučili jsme se s dětmi, které u nás končí. Na rozloučenou dostaly knihu s diplomem. Celý týden jsme si užili a děti si společně s dárkem odnesly i spoustu krásných zážitků.