červenec 2022

5.8.2022

Červenec 2022

Cestujeme po světě

Naučili jsme se krátkou básničku:

Haló, děti, pojďte sem!
Objevíme spolu zem.
Navštívíme v malé chvíli,
všechny zemské světadíly

V kruhu jsme si povídali, kde byly děti na dovolené, nebo kam se na dovolenou teprve chystají. Zopakovali jsme si dopravní prostředky, kterými můžeme cestovat. Zábavnou formou jsme s dětmi cestovali prstem po mapě. Děti si na glóbusu ukázaly nějaké místo a poté jsme si povídali, jaký je zde život, počasí, lidé, zvířátka, příroda…. Připomněli jsme si, že naše planeta je tvořena převážně z vody a proto je na glóbusu hodně modré barvy. Naučili jsme se sbalit kufr na cesty. Každé dítě dostalo kufřík a k němu seznam, podle kterého si mělo z vystřihaných kartiček sbalit kufr na cestu. Na fotkách jsme si ukázali Eiffelovu věž, Karlův most, sochu Svobody, Benátky a jiné památky. Tyto památky děti procvičovaly při hře s kruhy, kam jsme je vkládaly.
V rámci výtvarné výchovy jsme vybarvili čtvrtku pomocí válečku a modré temperové barvy. Poté jsme na ní nalepili všechny světadíly. Každý světadíl jsme doplnili zvířátky, která tam žijí.

Podmořský svět

Naučili jsme se krátkou básničku s pohybem:

Rybky mluvit neumí,
jak se spolu domluví?
Tiše plavou nad hladinou,
otvírají pusinky,
navzájem si ukazují svoje lesklé šupinky.

S dětmi jsme si povídali, jací živočichové žijí v moři a ukazovali jsme si je na obrázcích (chobotnice, mořský koník, hvězdice, žralok, delfín, rybičky…). Pomocí vytištěných obrázků se děti učily jednotlivé živočichy pojmenovávat. Říkali jsme si, jaká zvířátka jsou nebezpečná a na co si dát u moře pozor (nekoupat se bez dozoru rodičů, velké vlny…)
V rámci výtvarné výchovy děti z modelíny dělaly chobotnice a hvězdice, které jsme potom použili při výrobě akvária. Dále si děti vybarvily šablonu rybičky pomocí řapíkatého celeru, který sloužil jako razítko na šupinky (řapík namáčely do temperových barev). Rybičku jsme vystřihli a nalepili na modrý papír, na kterém jsme vytvořili bubliny korkovým špuntem namočeným do bílé barvy.

Touláme se českým krajem

Tento týden jsme si povídali o tom, jak můžeme poznávat naši zemi. Ukázali jsme si, jak velká je naše Česká republika, jaký má tvar její mapa, kolik v ní žije obyvatel a jak vypadá a jaké barvy má naše česká vlajka.
Prohlíželi jsme si na fotkách zajímavá místa v Praze, jako jsou Pražský hrad, Karlův most, Petřínská rozhledna, na kterou nás může vyvézt lanovka, Národní divadlo, Zoologická zahrada v Tróji a děti s nadšením vyprávěly, jaká zvířátka mají nejraději.
Také jsme se naučili novou básničku:

Na výlet my jdeme spolu,
do kopce a z kopce dolů.
Utíkáme z kopce klusem,
jak když jedem autobusem.
Utíkáme, utíkáme,
na nikoho nečekáme.

Další město, které jsme si ukázali, byl Nový Jičín – město pohádek. Děti na obrázku hned poznaly Rumcajse, Manku a Cipíska a nejvíce je zaujalo, že celé pohádkové město hlídá železný drak.
Na výlet jsme si nezapomněly zabalit batůžek (papírová šablona s okénky) s dobrou svačinkou, pití a další důležité věci, které si děti podle přiloženého seznamu samy dokázaly sbalit (papírové kartičky s obrázky ze seznamu vkládaly do okének v batohu).
Další den jsme si tupovací metodou vybarvili českou vlajku, na kterou jsme si nalepily obrázky, se kterými může být výletování spojené. Jako je například po celodenním výletu dobrá zmrzlina.
Tento týden jsme si společně moc užili.

červen 2022srpen 2022