duben 2023

5.5.2023

Velikonoční tradice

Naučili jsme se velikonoční hodovačku:
Hody, hody doprovody,
já jsem malý zajíček,
utíkal jsem podle vody,
nesl košík vajíček.

Potkala mě koroptvička,
chtěla jedno červené,
že mi dá lán jetelíčka
a já řekl: Ne,ne,ne.

Na úvod jsme si s dětmi povídali o tradicích, které jsou spojeny s dobou velikonoční. Barvení velikonočních vajíček, vysévání obilí, pečení mazanců, šlehání dívek upletenou pomlázkou, polévání vodou. Dále jsme si zopakovali dny v týdnu a popsali jsme si jednotlivé dny velikonočního týdnu. Mezi těmito dny je Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční neděle a Velikonoční pondělí. Vysvětlili jsme si, co který den podle tradic znamenal. Děti si skládaly puzzle, různých velikostí a barev ve tvaru vajíček.
Ve středu jsme s dětmi navštívili trh, kde si každý vymaloval své vajíčko, které si odnesl domů.
V rámci výtvarné výchovy jsme vyráběli věnec, kdy jsme na papírový tácek nalepili vymalovaná vajíčka a střed věnce ozdobili králíčkem.

Odkládáme zimní šat

Tento týden jsme začali povídáním o tom, že nám skončila zima a je na čase, schovat zimní oblečení a nahradit ho lehčím, protože venku se otepluje a příroda začíná rozkvétat.
Nejdříve jsme si zopakovali roční období, podle obrázků děti už krásně zvládli pojmenovat jarní kytičky a mláďátka.
V kroužku jsme si povídali, jaké oblečení jsme nosili v zimě, když mrzlo a padal sníh a jaké oblečení nosíme, když se venku oteplí a svítí sluníčko.
V dalším dnu jsme oblékali postavu holčičky a kluka z papíru. Nejdříve do teplého zimního oblečení třeba když jdeme sáňkovat, nebo do letního oblečení když jdeme k vodě.
Také jsme se naučili novou básničku:

Haló, děti podívejte, zamáváme jaru,
odložíme rukavice, čepici i šálu.
Zamáváme na sluníčko, haló, haló, haló,
venku rostou kytičky, my vítáme jaro.

Při výtvarné činnosti jsme si vyrobili beránka na louce. Na barevný papír si děti nalepili vatu, kterou si nejdříve natrhali na malé kousky jako beránkovo tělo, dolepili jsme hlavu, nožičky a očka. Děti si poté, dle své fantazie, vybrali barvu jarních kytiček a ty si sami nalepili k beránkovi a tím vytvořili rozkvetlou jarní louku.

Jak rodičům pomáháme

Naučili jsme se básničku:

Já jsem malý pořádníček,
uklidím si každý míček,
mám šikovné ručičky,
přestože jsem maličká.

V kruhu jsme si povídali, jak můžeme rodičům pomáhat tím, že po sobě uklízíme hračky a uložíme je na své místo. Dále, že po sobě uklízíme špinavé prádlo, vyrovnáváme knížky do poličky, krmíme domácího mazlíčka…. Pomáháme i tím, že se k  sobě budeme hezky chovat – nezapomeneme poprosit, poděkovat, neodmlouváme.
Děti si vyzkoušely prostřít stůl, uklidit si nádobí po svačince (odnést nádobí, utřít stůl). Dále jsme v dětské pračce vyprali prádlo (nastříhané hadříky) a každé dítě vyprané prádlo věšelo (natáhli jsme šňůru do odpovídající výšky dětí a pomocí kolíčků věšeli). A nezapomněli jsme ani na nácvik skládání ponožek. V rámci tohoto týdne jsme si zopakovali barvy pomocí kabátku, na kterém byly knoflíky různých barev a děti podle vzoru lepily barevné knoflíky.
V rámci výchovy jsme na odličovací tampón pipetkou nakapali barvu. Tampón jsme potom nalepili na čtvrtku. Podle vybrané barvy jsme dokreslili obrázek (jablko, šnek, sluníčko, kuřátko).
Tento týden nás také navštívila paní fotografka, jako každý rok proběhlo individuální focení dětí i celého kolektivu.

Slavíme den Země

Tento týden jsme začali povídáním o tom, že 22. dubna slavíme den Země. Je to vlastně den, který upozorňuje lidi na to, jaký dopad na naši Zemi bude mít to, když se k ní nebudeme chovat hezky a nebudeme ji chránit a pomáhat jí.
Řekli jsme si, jak je pro nás důležité, aby naše planeta byla čistá a my dýchali čistý vzduch, aby se nám tu dobře žilo a co pro to můžeme udělat.
Při procházce venku jsme si ukázali barevné popelnice, u kterých jsme si řekli, kam jaký druh odpadků třídíme. A když se nám stane třeba na procházce v lese, že nenajdeme koš nebo popelnici, kam bychom vyhodili ubrousek od svačinky, necháme ho v kapse a vyhodíme až doma do koše, nikdy ne do přírody. Také jsme si řekli, že nesmíme do řeky vypouštět žádné chemikálie, abychom měli zdravou vodu.
Poslední den děti do barevných papírových popelnic třídili odpad – kartičky s obrázky z různých materiálů přiřazovali dle barev … modrá – papír, zelená – sklo, žlutá – plast.

Naučili jsme se básničku:

Děti, děti, pojďte ke mně, dnes má svátek naše země,
budeme si povídat, jak jí hezky pomáhat.
Máme rádi dobré lidi, co potřeby země vidí,
ten kdo zemi miluje, ten na ni pak šťastný je.

V rámci výtvarné činnosti jsme si naši planetu Zemi vyrobili:
Na čtvrtku jsme namalovali velký kruh, který děti válečkem modrou barvou vybarvili, po uschnutí na to pomocí houbiček tupovací metodou zelenou barvou dobarvili zeleň a kolem dokola celé planety jsme obtiskli ruce všech dětí jako význam toho, že je na nás všech, abychom se o naši Zemi dobře starali.

březen 2023květen 2023