leden 2023

16.2.2023

Leden 2023

Zima kraluje a Tři králové

V pondělí jsme si s dětmi v kroužku nejprve povídaly o tom, jak prožily Vánoce a co jim přinesl Ježíšek. Zopakovaly jsme si roční období, jejich charakteristiky a podrobněji jsme si povídaly o zimě. Jak žijí zvířátka v zimě v lese, jaké sporty a zimní radovánky můžeme provozovat a jaké je v zimě počasí.
V úterý jsme se znovu „vrátily“ s dětmi do Betléma, k narození Ježíška a k putování 3 králů – mudrců z východu, aby se malému Ježíškovi v jesličkách poklonili a přinesli mu dary. Učili jsme se písničku „My tři králové jdeme k vám…“, která nás provázela celý týden.
Ve středu jsme si s dětmi povídaly o tříkrálové sbírce pro potřebné lidi a děti si z papíru vystřihly 3 krále a nalepily si je na čtvrtku.
Ve čtvrtek si děti vyráběly ze čtvrtky královskou korunu, kterou si ozdobily houbičkou.
Pátek jsme shrnuli celé týdenní téma od zimního počasí, přes zimní sporty, krmení ptáčku a zvířátek v lese.

Zimní sporty

Toto téma jsme začali povídáním si o ročních obdobích a zaměřili jsme se na zimu.
Naučili jsme se krátkou básničku:

„Atˇje zima,
atˇje mráz,
nebojí se žádný z nás.
Atˇsi mrzne,
atˇje zima,
zimní sporty ty jsou prima.“

V dalších dnech jsme si povídali o zimních sportech, které jsme si představovali na kartičkách. K jednotlivým sportům jsme přiřazovali kartičky sportovního náčiní. Dále jsme vše procvičovali pomocí pracovních listů, domina, kolíčkování. Děti si zahrály i hokej. Bohužel nám nepřálo počasí a tak jsme si nemohly jako minulé roky postavit sněhuláka venku.
V rámci výtvarné výchovy si každý vyrobil brusli, kterou vybarvil pomocí temperové barvy a  houbičky. Brusli si nakonec děti ozdobily vločkou a provlékly tkaničku.

Prevence a nemoci

V novém týdnu jsme si povídali o důležitém tématu jako je zdravá výživa a co můžeme pro sebe udělat v rámci prevence, abychom byli zdraví.
Na jednotlivých obrázcích jsme si ukázali různé potraviny, ovoce a zeleninu, které potom děti třídily do zdravých a nezdravých talířků. Na kartičkách jsme si ukazovali, jaké nemoci nebo úrazy můžeme mít a jak bychom je léčili, jak bychom pomohli holčičce, která má odřené koleno nebo klukovi, kterého bolí bříško.
V rámci povídání o prevenci před nemocemi, jsme si říkali, jak je důležité si mít ruce, smrkat do kapesníku, přikrývat si pusu když kašleme a být k sobě ohleduplní.
Také jsme si ukázali pokus… Do misky s vodou jsme nasypali pepř jako bacily a děti do misky strčily prst. Pepř se na prstě zachytil a děti viděly, kolik ošklivých bacilů jim zůstane, když si nebudou mít ruce.

Naučili jsme se básničku:

Jezte děti zeleninu,
ať nemáte v zimě rýmu.
Myjte ruce mýdlem denně,
to bacily odežene.

V rámci výtvarné činnosti jsme si na čtvrtku pomocí brčka a barviček vyfoukali velkého bacila, kterého jsme si poté ještě vylepili dle fantazie obrázky zubů, očí.. Byly to opravdu strašidelné bacily.

Moje rodina

V tomto týdnu jsme si povídali a naší rodině. O tom, co to vlastně rodina znamená, kdo patří do naší rodiny a že vlastně každá rodina je jiná.
Každé z dětí nám s radostí řeklo, z jakých členů se jeho rodina skládá…Maminka, tatínek, sestřička nebo bratříček, babička, dědeček a třeba i nějaký domácí mazlíček.
Řekli jsme si, jak se jednotliví členové jmenují a poté jsme při trénování rytmizace po slabikách vytleskávali. To se všem dětem moc dařilo.
Povídali jsme si také o tom, jak se v rodině chováme. Pomáháme mamince a tatíkovi, jsme na sebe hodní a děláme si radost. Mamince třeba tím, že si vždy po sobě uklidíme hračky. Děti s nadšením vyprávěly, jak jsou doma hodné a šikovné.
Při výtvarné činnosti jsme z fotek, které si děti z domů přinesly, vyrobily srdíčka. Vystřiženou šablonku jsme si tupovací metodou vybarvili a do srdíčka nalepili fotku rodiny.

prosinec 2022únor 2023