Unor 2023
Únor bílý, pole sílí
První únorový týden jsme si povídaly o Paní zimě, která vládne právě venku. O tom, jak vzniká sníh a co všechno můžeme vlastně v zimě venku dělat – můžeme lyžovat, sáňkovat, bruslit nebo se jen procházet v lese a krmit ptáčky nebo lesní zvěř.
V rámci pohybové aktivity jsme hrály hru na vločky. Potom jsme si z novin udělaly s dětmi koule a zažily jsme společnou koulovačku nejprve kluci proti holkám, potom děti proti paní učitelkám a nakonec každý proti každému.
Ve středu jsme se vrátily s dětmi opět k počasí, které by mělo v zimě být, a říkali jsme si, jak je důležité se v zimě správně oblékat. Na oblečení si každý vyzkoušel posloupnost v oblékání.
Ve čtvrtek jsme si s dětmi četli pohádku O rukavičce, kterou děda ztratil v lese, a zvířátka si z ní udělala pelíšek. Děti potom vyprávěly, o čem pohádka byla.
V pátek si každý takovou rukavice vyrobil ze čtvrtky a nalepil si dle výběru z vystříhaných zvířátek ta, která mu „vlezla“ do ztracené rukavice.
Celý týden nás provázela básnička:
Snížek padá z nebe,
někdy taky zebe.
My si ale rady víme,
sněhuláka postavíme.
Uvalíme si tři koule,
Nikdo nemá žádné boule.
Stopy ve sněhu
V pondělí jsme se nejprve, tak jako každý týden, s dětmi přivítali po víkendu. Pověděli jsme si, co jsme o víkendu dělali a co zajímavého jsme zažili. Potom jsme se vrátili opět k zimnímu počasí a hlavně sněhu a ke stopám, které můžeme ve sněhu vidět. Ať už to jsou stopy od lidí, od zvířat, od aut apod.
Také jsme si ještě řekli, že stopy můžeme vidět také v písku nebo v blátě.
V úterý si děti na odmotanou roli papíru zkusily samy obtiskovat svoje nožičky, každé dítě jinou barvou a sledovaly jsme s dětmi i tvar a velikost chodidla.
Ve středu si děti na předkresleného medvěda houbičkou vyťupaly barvu a potom razítkem okolo obtiskovaly tlapky – stopy medvěda, které jsme vyřezali z brambory.
Ve čtvrtek jsme si prohlíželi zvířata jak domácí, tak i lesní a dívali se na jejich stopy. Povídali jsme si také o tom, která lesní zvířata v zimě spí a proč a proč někteří ptáčci odlétají v zimě na jih a někteří tady s námi zůstávají a my je můžeme přikrmovat, to jsme pozorovali také venku (krmítka, lojové koule apod).
V pátek už děti samy poznávaly zvířátka a jejich stopy ve sněhu.
Učili jsme se básničku:
Kráká vrána na vránu,
že jí zebou po ránu,
bosé nohy, zobák, peří,
a kdo tomu neuvěří,
ať si létá jenom tak,
když je venku severák.
Naše tělo
Po kroužku a přivítání jsme si s dětmi povídali o lidském těle, o tom, proč máme v těle kosti a svaly. Děti popisovaly, co vidí na ostatních dětech, hlavně na obličeji.
V úterý jsme se učili pojmenovat prsty na ruce a zároveň jsme počítali, kolik prstíčků na jedné ruce máme.
Ve středu si děti na papír obtiskly svoji dlaň a z vatových štětiček na obtisk nalepily kostičky, které v ruce máme.
Ve čtvrtek jsme se na „kostíkovi“ dívali také na klouby, které v těle máme a říkali jsme si, proč jsou důležité. Také jsme probrali ústní hygienu, říkali jsme si, jak je důležité se starat o zoubky, že jsou důležité nejen ke kousání, ale také k mluvení a kdybychom neměli v pusince jazyk, že bychom se ani nenaučili mluvit.
V pátek jsme si celé téma zopakovali a v rámci pohybových her si děti na zvukové znamení pokládaly na zem zadeček, loket, čelíčko, ouško…no a musím říct, že máme moc šikovné děti☺
Týdenní básnička:
To jsou oči, to jsou uši,
dneska mi to ale sluší.
Zde mám bříško a zde záda,
čelo, nos a malá brada.
Masopustní veselice
V pondělí jsme dětem stručně vysvětlili, co je to masopust, proč se slaví a že se vlastně slaví všude ve světě – ukazovali jsme dětem krátká videa a fotky z karnevalu v Riu a v Benátkách.
V úterý děti v rámci předmatematické přípravy počítaly masopustní koblihy.
Ve středu nás čekal masopustní rej, plný krásný masek a úkolů. Jako sladkou odměnu měly děti ke svačině čokoládové kobližky. Když se posilnily, každý plnil určené úkoly: běh s vajíčkem na lžíci, házení jitrnicí na cíl (do krabice), motání provázku, válení sudů s medvědem…. Zkrátka celé dopoledne jsme si s dětmi moc užili a každý si odnesl diplom za karnevalovou masku i se svou fotografií.
Ve čtvrtek jsme dětem v knížce i na videu ukazovali, jaké masky chodily v masopustním průvodu dříve a jaké, moderní, jsou nyní. Společně jsme se podívali s dětmi na pohádku „Chaloupka na vršku – Masopust“.
Celý pátek jsme se na vystříhaných postavičkách z masopustního průvodu, které byly v různých velikostech (5 medvědů, 5x babka s nůší,…) učili větší, menší apod.
Celý týden jsme se učili básničku:
Masopustní veselice,
Veselá je převelice.
Lidé vodí po vesnici,
medvěda i medvědici.
Tancuj, tancuj medvěde,
karneval se povede.