únor 2025

17.3.2025

ÚNOR BÍLÝ, POLE SÍLÍ

V pondělí jsme si dětmi povyprávěli o tom, co dělaly o víkendu. Dále jsme si vysvětlovali, proč je v únoru sníh na poli důležitý, že v březnu roztaje a tak podpoří růst  zasazených semen obilí.

Také jsme se naučili novou básničku:

Únor bílý pole sílí,

každou chvíli vítr kvílí.

Až se v lese vytančí,

ozve se zpěv skřivánčí

K této básničce jsme si ještě poslechli zpěv skřivánka a prohlédli si ho na obrázku.

V rámci výtvarné výchovy děti malovaly vodovkami na bílou čtvrtku modré nebe a hnědé pole. Na pole nalepily chomáčky vaty a vystřižené zajíčky a srnky.

V pohybové výchově jsme hráli na zvířátka – na ježka, zajíček v své jamce a další oblíbené hry. Celý týden jsme uzavřeli vyprávěním o zimě, o zvířátkách a také si děti zahrály na koulovanou s papírovými koulemi.

 

MASOPUSTNÍ VESELICE

Tento týden nás čekal karneval, na který se děti moc těšily a hned v pondělí nám s radostí povídaly o tom, jaké masky mají připravené. Také jsme si řekli, že masopust je den, kdy se lidé převlékali za masky například medvěda, kominíka, babky nebo koně, slavili hudbou – hráli na různé nástroje jako je basa, trumpeta, housle…, tančili, popíjeli, hodovali a celý den se veselili. Poté nastává 40 dní půstu od masa, a to trvá až do Velikonoc.

Celý týden nás provázela písnička: Máme tu Masopust

Během karnevalu děti soutěžily, tančily, zpívaly a také ochutnávali masopustní koláčky.  Každý si za krásnou masku odnesl diplom a malou sladkou odměnu. Tento den se moc vydařil a všichni jsme si ho společně užili.

Další den jsme si zpestřili vyráběním barevného šaška – na čtvrtku jsme pomocí krepového papíru lepili šaškovi barevné vlasy, mašličku a kdo chtěl, mohl šaška dobarvit pastelkami.

 

NAŠE TĚLO

Celý týden jsme si povídali o lidském těle. Ukazovali jsme si nejen, z čeho se to naše lidské tělo skládá, ale i co s ním můžeme dělat v rámci pohybu kostry a jak se o něj staráme. Na „kostíkovi“ (maketa kostry) jsme si ukazovali klouby, díky kterým se můžeme hýbat. Srdíčko, plíce i další důležité orgány jsme si ukázali na skládacím modelu lidského těla.

Menší děti skládaly barevné puzzle s předlohou, kde na jedné byl chlapeček a na druhé předloze holčička. Dále si děti vyzkoušely na obrázku obličeje doplňovat oči, uši, nos a pusinku. Také jsme probrali ústní hygienu, říkali jsme si, jak je důležité se starat o zoubky, čím a jak často si je čistíme.

Naučili jsme se básničku s pohybem:

To jsou oči, to jsou uši,

dneska mi to ale sluší.

Zde mám bříško a zde záda,

čelo, nos a malá brada.

To jsou paže, to jsou nožky,

zadupeme do podložky.

V rámci výtvarného tvoření si každé dítě vytvořilo svého „kostíka“. Nejprve si děti sestavily kostru z vystříhaných jednotlivých částí a poté ji nalepily na čtvrtku.

 

STOPY VE SNĚHU

V pondělí se s dětmi vítáme po víkendu a vyprávíme si zážitky z uplynulé soboty a neděle.

K tématu týdne Stopy ve sněhu děti vzpomínaly, jaké stopy zvířátek a ptáčků můžeme ve sněhu vidět. Připomněli jsme si,  jací ptáčci u nás přezimují, co dělají zvířátka v zimě, jak se oblékáme apod.

V pohybové výchově jsme si hráli na různá zvířátka, na mrazíka i na chobotnici.

Při výtvarné činnosti jsme dětem obkreslili bačkůrky na bílou čtvrtku, ty jsme vystřihly a děti si své stopy vybarvily různými vodovými barvami, odstínem dle svého výběru.

Naučili jsme se básničku:

Kdo tu skákal hop a hop,

sníh poví podle stop.

Chodila tu z rána, chodila tu vrána.

Pak tu malý zajíček, otiskl čtvero paciček.

Ani bažant nescházel, taky se tu procházel.

leden 2025březen 2025