Září

21.10.2019

BONA, BONA, BONA, TADY MY JSME DOMA!

Září bývá měsícem změn, nových dětí a adaptačním obdobím pro nás všechny. Celý měsíc probíhal ve znamení seznamování se s jednotlivými dětmi a jejich rodinami, seznamování s pravidly, režimem, prostory. Děti se snažily zapamatovat si svoji značku – musejí si přece poznat svoji postýlku, hrneček, místo u stolečku a v šatně. Činnosti, které se každý den opakují a staly se našim každodenním rituálem, jsou komunitní kruh, do kterého se svoláváme vlastní písničkou- „Ať jsi holka, nebo kluk“ a básnička, kterou si říkáme při návratu z vycházky – „Bona, Bona, Bona“

AŤ JSI HOLKA NEBO KLUK,

UDĚLEJ SI SE MNOU KRUH.

NAUČÍM TĚ CHODIT, STÁT,

POJĎ SI SE MNOU, POJĎ SI HRÁT.

KDYŽ JE DOBRÁ NÁLADA,

NAJDI SI KAMARÁDA,

ZATLESKEJ A ZADUPEJ,

KAMARÁDŮM RUKU DEJ.

K upevnění vztahů mezi dětmi a prohloubení kladného vztahu k Boně nám slouží básnička, jež se dětem velmi líbí, a samy si jí s chutí říkají:

BONA, BONA, BONA,

TADY MY JSME DOMA.

MÁME SE TU RÁDI

A JSME VŠICHNI KAMARÁDI.

DARY PODZIMU, SCHOVÁME SI NA ZIMU

V tomto týdnu jsme si povídali o tom, jaké plody podzim přináší. Na obrázcích se jednotlivé plodiny pokoušely děti poznat a přiřadit. Povídali jsme si o zvířátkách, které si plody na zimu uchovávají přes zimu a že jim můžeme také pomoct i my. Vytleskávaly jsme hlásky, procvičovali barvy. Naučili jsme se básničku.

Přišel podzim do zahrady,
všechny barvy namíchá.
S každým lístkem ví si rady,
Barvy na něj nadýchá.

POČASÍ JE NA DRAKA

V tomto týdnu jsme pozorovali změny počasí. Bavili jsme se o tom, jak moc může vítr foukat – prováděli jsme dechová cvičení. Naučili jsme se krátkou básničku a při výtvarné činnosti jsme vyráběli dráčky.

Dráček letí do oblak,
zuby má jak vlkodlak.
Na svět se však dívá rád,
se všemi je kamarád.

SrpenŘíjen